Ako pracovať z domu?

1. Vytvorte si správnu pracovnú atmosféru

Predpokladom pre úspešnú prácu z home office je vytvorenie pohodovej pracovnej atmosféry, ktorá významne prispieva k dlhodobej motivácii. Zamestnanec, ktorý pracuje vo firemnej kancelárii má málokedy vplyv na správne zariadenie kancelárie. Zamestnanec pracujúci z vlastného home office takýto vplyv ale má. Môže sa zamýšľať nad veľkosťou, tvarom, materiálom, farebnosťou alebo technickým vybavením svojho pracovného stola, ergonomickej pracovnej stoličky, či úložného priestoru. Môže individuálne rozhodovať o tom, či motorom pre jeho motiváciu a pohodu je jednoduché až strohé pracovisko alebo uprednostňuje skôr pohodlie, komfort a eleganciu, kde sa cíti prijemne a dokáže vo svojom „kráľovstve“ podať aj kráľovský výkon.

2. Stanovte si jasné hranice medzi prácou a voľnom

Nenechajte sa vyrušovať ostatnými členmi domácnosti, ktorí musia rešpektovať že „vy ste  v práci doma“. Na prestávky v práci využívajte prechádzku, obed alebo kávičku vo vašej záhrade, na vašej terase alebo v priľahlom parku.

3. Majte na zreteli vám zadané úlohy a ich kvalitatívne a časové ciele

Stanovte si časový harmonogram pre sústredenú prácu a komunikáciu so zamestnávateľom, kolegami, alebo zákazníkmi.

Dohodnite si so zamestnávateľom pevné časy pre internú komunikáciu telefonicky alebo video hovor, aby ste boli zastihnuteľný.

4. Seďte v pohybe

Doprajte si kvalitnú ergonomickú stoličku, na ktorej budete sedieť v pohybe a budete tak redukovať jednostranné zaťaženie na chrbticu.

5. Postavte sa !

Pokiaľ pracujte viac hodín v sede, postavte sa, vystrite sa a pracujte chvíľu v stoji buď pri pulte alebo výškovo nastaviteľnom stole. Odľahčite tak svoju chrbticu, driek a ramená, uvoľníte dýchanie a vnútorné orgány, prekrvíte končatiny a prisuniete kyslík do mozgu. Budete tak zdravší, kreatívnejší a výkonnejší.

6. Majte vhodné osvetlenie !

Zabezpečte si vhodné osvetlenie pracovnej plochy stola. Stolové svietidlo treba umiestniť tak, aby nebolo vidno zdroj svetla a teda aby neoslepovalo. Dôležitá je aj farba svetla. Vo všeobecnosti platí, že čím chladnejšie je svetlo, tým viac pôsobí na bdelosť. Kým pre osvetlenie v miestnostiach ako obývačka či spálňa sú žiadanejšie teplé odtiene bielej, ktoré pôsobia upokojujúco, pri pracovnom stole sa vám bude lepšie pracovať pri studenom svetle. Pokiaľ je svetelný zdroj na osvetlenie stola v rozmedzí 2700K až 4000K, je to v poriadku.

Posledné týždne práce väčšiny z home officu ukázali, že to ide. Digitalizácia bola presadená do praxe ako nikdy predtým. Štátne orgány, zamestnanci, zamestnávatelia, obchodní partneri, školy, učitelia, žiaci, cirkev či veriaci nastúpili pod vplyvom pandémie síce z donútenia ale za to veľmi aktívne do vlaku digitalizácie, v ktorom sa už vezú a zlepšujú si tak svoje digitálne zručnosti. Digitálnou prácou a virtuálnou komunikáciou si pomáhajú v zápase s pandémiou a zároveň si trénujú a pripravujú tieto zručnosti pre čas, ktorý nastane po pandémii.

Očakáva sa že aktuálna krízová situácia spôsobí problémy v hospodárstve, ekonomike a financiách. Firmy budú šetriť náklady. Jednou z možností je aj redukovanie nákladov za nájom veľkých kancelárskych plôch, redukovanie nákladov za energie (teplo, svetlo, voda), upratovanie a presunutie určitých zamestnancov z firemnej kancelárie do domácich kancelárií, kde sa za účelom bývania už raz vynakladajú prostriedky za nájom a energie. Home office sa tak stane oveľa rozšírenejšou formou pracovného nasadenia. Tomuto trendu sa budú prispôsobovať aj zamestnávatelia, ktorí začnú väčšmi investovať do rozvoja vyváženého domáceho pracovného prostredia svojich zamestnancov – či už príspevkom na rýchlejšie internetové pripojenie, lepšie počítačové vybavenie alebo na dobrú pracovnú stoličku, stôl, či iné kvalitné vybavenie.